Kara Veba, bu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük ölüme neden olan hastalık olarak kayıtlara geçti.

Avrasya ve Kuzey Afrika’da 75-200 milyon insanın ölümüne neden olmuştu. Hastalığa neden olan bakterinin ismi Yersinia pestis idi.

 

Kara Veba ismi nerden geldi?14.yüzyılda bu salgına başlangıçta büyük ölüm dendi. Daha sonralarda ismi Kara Ölüm olarak değişti. Çünkü bu hastalık neticesinde deri altında kanamalar gerçekleşiyor deri siyaha dönüyordu.

 

Kara Veba Nasıl Yayıldı?


kara veba nasıl yayıldı

Kara Veba ,  Yersinia pestis isimli bakteri neden oluyordu. 19.yüzyılda görülen veba hastalığına benzer olması nedeniyle araştırmacılar 20.yy başında Yersinia pestis adlı bakterinin vebaya yol açtığını söylediler. Hastalık sıçanlar ve pireler tarafından taşınan aynı hastalık olduğu hükmedildi.

 

Kara Veba Nereden Çıktı?15 Ocak 2018’de yayımlanmış olan habere göre Oslo ve Ferrara üniversitelerinin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda salgının hayvan kaynaklı değil insan kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Bilim adamları bu hastalığın fareler tarafından bulaştırılan bu hastalığın bu denli hızlı yayılamayacağını aktardı. Sonuç olarak hastalığı yayan ve bulaştıran insan vücudundaki bitlerdi.

 

Kara Veba Ne Kadar Sürdü?

 


Kara Veba, toplam 4 yıl boyunca çok sayıda insanın ölümüne yol açtı.1347 yılında ilk defa görüldü.

 

Kara Veba Nasıl Bitti?

 


Milyonlarca insanın ölümüne yol açan bu hastalığı bitirmek tabi ki kolay olmadı dönemde yapılan bilimsel çalışmalar bu kadar hızlı değildi. Araştırmayı yapan kişilerde hastalığa yakalanabiliyordu. Böylece hastalığı bitirmek daha güç hale geliyordu. Kara Veba için ülkeler yeni hastaneler açtı. Limanlara gelen yükler detaylı olarak temizlendi. Gemilerde yaşayan fareler hastalığı artmasına neden oluyordu. Uzun uğraşlar sonucunda Kara Veba 4 yıl gibi bir süre bitti.

Yorumunu Yaz

Daha yeni Daha eski