kuzuların sessizliği

Neden Kült Film İzliyeyim ki ? 

Doğru bir soru neden izleyesiniz ki. Size başımdan geçeni söyleyeyim , eski ve aksiyon olmayan filmler benim için sıkıcı gelirdi .Bir arkadaşımın önerisiyle sıfır ön yargı ile Kuzuların Sessizliği filmini izledim. Ve kendime dedim ki neden bu kadar zaman beklemişim. Hemen bir araştırma yapıp bu tarz soluk verici ve izlemediğim bu yıllarda çekilen filmleri aramaya koyuldum.
Beni kült film izlemeye iten bazı maddeleri sıralayın belki size de mantıklı gelir :

  • Senaryo konusunda benzersizdirler 
  • Çok orijinal havası var
  • Klişe hiç bir şeye neredeyse rastlamıyorsunuz
  • Bayık Amerikan replikleri yok
  • Süper kahraman filmleri sizi baydıysa bir çıkış yolu olabilir.
  • Kült filmleri çeken yönetmenler farklı bakış açılarıyla çekiyorlar genelde

  • Kamera bakış açıları ilk haliyle görmüş oluyorsunuz.(Hitchcock - Vertigo filmi )


10- Chinatown - Çin Mahallesi (1974)

chinatown


Kocasının kendini aldattığı düşünüp özel dedektif (Jack Nicholsson) tutmasıyla film başlıyor.Davayı sürdüren dedektif içinden çıkılmaz bir olayın içinde buluyor kenidisini.
9- The Shining - Cinnet (1980)Yazar Jack Torrance (Jack Nicholson) kışı geçirmek için Overlook Oteli'nde ailecek kalmaya karar verir. Ancak otele yerleştikten sonra bir takım metafizik olaylarıyla karşı karşıya kalırlar.Zamanla Jack doğaüstü güçler tarafından ele geçirilir.
8-Escape from Alcatraz - Alcatraz'dan Kaçış (1979)

escape from alcatraz filmi


Alcatraz o dönemin bilinen en güvenlikli hapishanesidir. Kocaman bir kayanın üstüne inşa edilen ada biçimindeki hapishanede geçmekte.3 Arkadaş hapishaneden kaçmayı kafayı koymuştur.Bu zamana kadar hiç başarılı olunamamış bu girişimde belki de bir ilk yaşanacaktır.Tamamıyla gerçek olaydan bire bir aktarılmıştır. 
7-One Flew Over the Cuckoo's Nest - Guguk Kuşu (1975)


guguk kuşu filmi


Hapishane 'de yatmakta olan bir suçlu deli taklidi yaparak işleri kolaylaştıracağını düşünür ve hapisten çıkarak hastaneye yerleştirilir. Doktorlar hasta olmadığını numara yaptığını düşünür ancak bir türlü ispatlayamazlar. Baş hemşire oldukça disiplinli ve kuralcı birisidir. Bu baskılara dayanamayan ana karakterimiz hastane kurallarını kırmaya çalışır.
6-Cube - Küp (1997)


küp filmiBir grup insan neden orda olduğunu bilmediği küp tarzı labirentin içindedir. Bir biriyle bağlantılı odaları olan olan küp, tehlikeli silahlar ve zehirlerle kaplıdır. Gruptakiler küpten çıkmak ve bu labirenti yapan kişileri bulmaya çalışır.5-The Thing - Şey  (1982)

the thing filmi


Bir grup bilim insanı araştırma yapmak üzere kutuplara gönderilir. Askeri helikopter sesiyle irkilen grup , köpeğe ateş edildiğini görür. Neden ateş edildiğini anlamayan bilim insanları bölgeyi araştırdığında gizemli bir şekilde yakılan insan cesetlerini fark edilir. Olayın gizemi de buruda başlar.4-Braveheart - Cesur Yürek (1995)


cesur yürek filmi konusu


İskoçya için savaşan William Wallace, İngiltere krallığının zulmünden İskoçya'yı kurtarmak ve bağımsız İskoç krallığı kurmak ister. Vatandaşlarıyla beraber savaşan Wallace başından geçen savaşları anlatmaktadır.3-Taxi Driver - Taksi Şoförü (1976)

taxy driver filmi konusu


Vietnam savaşından dönen ve akli dengesi fazla yerinde olmayan bir adam , New York sokaklarında gece taksicisi olarak işe başlar. Gördüğü kirli ve adaletsiz düzene reddeden ana karakterimizin hikayesini anlatıyor. 2-Vertigo - Ölüm Korkusu (1958)

vertigo filmi konusu


Eski bir polis dedektifi , yüksekçe bir binadan kendisine gelen polis memurunu düşmesiyle kendine gelemez. Ve yüksek  yerlerden korkmaya merdiven bile çıkamayacak hale gelir. Polislik mesleğini bırakır. Tam emekli oldum hayali kurarken eski bir dostundan son bir iş teklifi alır. Başta kabul etmeyeceğini hasta olduğunu söylese de işi kabul Eder. Ve olaylar zinciri de tam olarak burada başlar.


1-On the Waterfront - Rıhtımlar Üzerinde (1954)

rıhtımlar üzerinde filmi konusu


Limanda iş bulmak isteyen bir grup işçi satılmış işçi sendikası tarafından ezilir. Karnını doyurmak için birbiriyle kavga edecek hale gelirler. Mafyalaşan sendikanın ayakçısı olan ana karakterimiz pis işler yapar ve haraç toplar. Yaptığı işlerin ne kadar kötü olduğunu abisinin başına gelince anlayacaktır. Bu kirli düzeni yıkmak bu adaletsizliğin sonunu getirmek amacıyla bir takım olaylar yaşar.Yorumunu Yaz

Daha yeni Daha eski