Hayatımızda her şey için enerjiye ihtiyaç duyarız. Araba ile bir yere gitmek telefon, bilgisayar ve TV izlemek için elektriğe ihtiyaç duyarız.

İşte bu enerjiyi elde etmenin çeşitli yolları vardır. Bunlar yakıt kullanarak veya kullanmadan elde edilir. Bu yazımızda fosil yakıt kullanılmadan enerji elde etme yöntemlerini göstermeye çalışacağım.

 

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir

  •  Güneş Enerjisi
  • Rüzgâr Enerjisi
  • Biokütle Enerjisi
  •  Jeotermal Enerji
  •  Hidroelektrik Enerji
  •  Hidrojen Enerjisi
  • Dalga Enerjisi

 

 

Güneş Enerjisi

 

Dünya’mızda yaşayan bütün canlılar için önemli enerji kaynağıdır. Yaz aylarından düşen elektrik faturalarından bu büyük yıldızın ne denli önemli olduğunu anlıyoruz. Güneş panelleri sayesinde kazanılan bu enerjinin yanı sıra evi ısıtma, evde sıcak su kullanımı şeklinde de farklı kullanımı da vardır. Güneş enerjisi kullanılarak bu büyük panellerde elektrik üretilir.

 


Rüzgâr Enerjisi


Rüzgâr yine Güneş nedeniyle oluşmaktadır. Güneş, kara ve denizleri aynı oranda ısıtmadığı için arada basınç farkı oluşur. Bu basınç farkı ile oluşan rüzgâr ile elektrik üretilir. Rüzgâr tribünleri dediğimiz bu devasa yapılar rüzgâr potansiyelinin yüksek olduğu tepelere yapılır.

 

Biyoenerji


Biokütle geniş bir alana yayılmaktadır. Biokütle mısır, buğday gibi yetiştirilen bitkiler, yosun, ot, alg gibi, hayvan dışkısı, gübre, evde atılan meyve sebze posaları ile rahatlıkla üretilir. Fosil yakıtlara göre daha çevre dostudur.

 

Jeotermal Enerji


Jeotermal demek yer ısısı anlamına gelir. Yer altı sıcak suları, birtakım tribünleri buhar sayesinde döndürerek enerji üretirler. Yine en çevre dostu enerji üretme yönetimlerinden biridir.


Hidroelektrik Enerjisi


Hidroelektrik enerjisi, akan sudan elektrik üretmek amacıyla kullanılır. Yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Çevre dostudur. Suyun akış hızını baz alır. Dolayısıyla yüksekliğin fazla olduğu yerlerde, daha elverişli olur.

 

Hidrojen Enerjisi


Maliyetli ve zor olması nedeniyle az tercih edilen enerji üretme çeşitlidir.

 

Dalga ve Okyanuslar ile Elde Edilen Enerji


Okyanuslar, bir takım dalga hareketi sayesinde elektrik üretmek için birebirdir.  Gelgitler kullanılarak da özellikle enerji üretilebilir. Dünya’nın büyük bir kısmını kaplayan okyanuslar temiz enerji üretmek için birebirdir. Ayrıca okyanuslarda oluşan sıcak su ile de jeotermal enerji elde edilir.

 

Yorumunu Yaz

Daha yeni Daha eski