Kaynak : Fotoğraf Sputnik


Astronomi için önemli gelişmelerden biri olan yeni süper uzay teleskopu James Webb, tam anlamıyla çalışması için yeni bir adım attı.


Hubble Uzay Teleskopu 10 milyar dolarlık halefi artık tamamen odaklanmış ve hizalanmış durumda. Işık, dört enstrümanında da son derece keskin görüntüler oluşturmak için ayalarından mükemmel bir görüntü veriyor.


Geriye ise cihazların uygun şekilde kalibre edilip edilmediği verilenen beklendiği gibi olup olmadıklarını kontrol etmesi kaldı.


Bu birkaç ay daha sürmesi bekleniyor.


Eğer yapılırsa James Webb teleskopu , son 30 yıl içerisine Hubble tarafından sunulan görüntüler gibi güzel manzaralara eşlik edeceği söyleniyor.


Avrupa Uzay Ajansı’nda çalışmakta olan kıdemli bilim insanı Prof. Mark McCaughrean, “Artık teleskop hizalama aşamasının sonuna getirdik tüm bilim araçlarında mükemmel şekilde görüntüler elde ettik” dedi.Kaynak : NASABeklenenden daha iyi performans


Uzay araçlarını imalatını yapan Ball Aerospace Şirketi dalga yüzü algılama ve kontrol uzmanı Scott Acton,James Webb teleskobu ile çekilen fotoğrafların insanlığın “evreni görme biçimini değiştireceğini “ ve dünyadaki herkesin uzayı bu teleskopla görmesini arzuladığını söyledi.


James Webb Teleskobu ilk görüntüsü 
Kaynak : NASA


James Webb Aralıkta Fırlatılmıştı

NASA, James Webb’i 25 Aralık 2021 tarihinde uzaya fırlatmıştı.


Yorumunu Yaz

Daha yeni Daha eski